Etnografiniai kaimai: Salos II

Šeimoms su vaikais

Etnografiniai kaimai: Salos II

 Salomis vadinami du kaimai. Abu jie yra savotiškame pusiasalyje tarp Asalnykščio, Linkmeno, Alksno ir Alksnaičio ežerų. Vienintelis kelias į pusiasalį veda iš Antalksnės. Pagal rašytinius šaltinius, Salų II užusienyje gyveno gausi Kudabų šeima. Ir dabar čia gyvena žmonių šia pavarde. Kaimelis išsiskiria savo unikalia architektūra ir išplanavimu, todėl čia įsteigtas Salų kultūrinis rezervatas. Iš 19 a. išliko tik pirkia ir svirnas, kiti trobesiai statyti jau 20 a. pradžioje. Pėsčiomis į Salas II galima patekti ir nuo Ladakalnio, liepteliu perėjus ežerus jungiančią protaką.

Viena sodyba yra Lietuvos etnografijos muziejaus padalinys – Salų etnoarchitektūrinis kaimas (Ignalinos r.) yra ant Alksno ežero kranto, miškų ir ežerų apsuptyje, netoli Ladakalnio ir Ginučių piliakalnio. Vaizdingoje vietoje įsikūręs padrikas kaimas yra vienas iš nedaugelio tokio tipo išlikusių kaimų Lietuvoje.

Sodyboje, kurią sudaro 5 pastatai – pirkia, svirnas su tvartu, tvartas, klojimas ir pirtis – išsaugota autentiška architektūra ir interjeras. Mažesnioji Salų sodybos pirkia buvo tvarkoma remiantis geriausiais senų pastatų restauravimo ir pritaikymo pavyzdžiais ir gerąja Norvegijos restauratorių patirtimi