D5 dviračių maršrutas „Dvi dienos Aukštaitijos nacionaliniame parke“

D5 dviračių maršrutas „Dvi dienos Aukštaitijos nacionaliniame parke“

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 74 km Maršruto trukmė: 15.5 val.
Asfaltas: 60% Žvyrkelis: 40% Miško kelias: 1%

 

Žiedinis dviejų dienų dviračių maršrutas, prasidedantis Palūšėje.
Maršrutą sudaro įvairių tipų keliai – asfaltas, žvyrkelis, miško ir pievų keliukai.
Apsistoti nakvynės siūloma „Almajo“ arba „Ineigos“ stovyklavietėse.

Palūšė – Antalksnė. Maršruto pradžia prie Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Nuo stovėjimo aikštelės važiuokite į kairę. Pravažiavę parduotuvę sukite į dešinę. Pašakarvio gatvėje asfalto danga netrukus baigiasi. Žvyrkeliu važiuokite apie 2,5 km. Ties Šilinės kaimu kelias daro staigų posūkį į kairę. Ties pamiške žvyrkelis pereina į miško keliuką. Važiuokite juo iki „Šakarvos“ stovyklavietės. Važiuokite toliau ir už 50 m atsiremsite į asfaltą. Sukite į dešinę, važiuokite į Šakarvos kaimą. Netrukus privažiuosite sankryžą, joje sukite į dešinę, Kirdeikių link. Už 4,3 km Kaukiškėje prie kelio yra atokvėpio aikštelė. Už 1,5 km nuo Kaukiškės sankryžoje sukite dešinėn į Antalksnės kaimą. Ties sankryža ant kalvos stovi trys skulptūros. Maždaug už 0,5 km privažiuosite Antalksnę.

Antalksnė – Ginučiai. Kaimo sankryžoje sukite į dešinę. Dar už 250 m pasukite į kairę ir važiuokite Salų kaimo link. Privažiavę sankryžą sukite į kairę ir važiuokite Salų II kaimo link. Kaimo pradžioje pravažiavę dešinėje kelio pusėje stovintį kluoną sukite į dešinę ir važiuokite iki trišalės sankryžos, esančios prie Linkmeno ežero. Pasukite į kairę ir pravažiavę ežerų protaką pasieksite Ladakalnį. Nuo jo leiskitės žemyn tokiu pat takeliu, Ginučių piliakalnio link, šiaurės kryptimi. Privažiavę asfaltą sukite į dešinę. Už 700 m Ginučių piliakalnio papėdėje įrengta atokvėpio aikštelė. Nuo Ginučių – Papiliakalnės piliakalnio iki Ginučių kaimo važiuokite asfaltuotu keliu. Privažiavę trišalę sankryžą sukite į dešinę. Už 600 m privažiuosite vandens malūną.

Ginučiai – Kirdeikia – Stripeikiai. Apžiūrėję Ginučių malūną grįžkite tuo pačių keliu iki paskutinės sankryžos. Sankryžoje keliaukite tiesiai. Už maždaug 1,2 km dešinėje kelio pusėje rasite atokvėpio vietą ir Šiliniškių apžvalgos bokštą. Nuo jo toliau keliaukite asfalto keliu, kol pasieksite trišalę sankryžą. Joje sukite dešinėn. Už 400 m dar viena sankryža. Laikykitės pagrindinio kelio ir dar kartą sukite dešinėn, Kirdeikių miestelio link. Jame galima apžiūrėti bažnyčią. Už miestelio išvysite ženklą – nuorodą į Senovinės bitininkystės muziejų. Sukite į dešinę. Keliaukite žvyrkeliu šiaurės kryptimi. Įvažiavus į mišką maždaug už 150 m įdešinę atsišakoja miško keliukas, vedantis prie Pakaso vandens malūno. Apžiūrėję malūną grįžkite į pagrindinį kelią. Sukite į dešinę ir važiuokite iki Stripeikių kaimo.

Stripeikiai – Tauragnai. Privažiavę kaimo kryžkelę sukite dešinėn. Pravažiavę Stripeikių kaimą kairėje pusėje ant kalnelio išvysite Senovinės bitininkystės muziejų. Nuo muziejaus grįžkite atgal į Stripeikių kaimo kryžkelę ir važiuokite tiesiai. Už 3,5 km pasieksite Sėlę. Sėlėje keliaukite Parko gatve tiesiai, kol po 0,5 km išvažiuosite į pagrindinį kelią. Sankryžoje laikykitės dešinės. Asfaltuotu keliu nuvažiavus apie 2,3 km į dešinę atsišakoja kelias į Taurapilį. Prie sankryžos stovi kelio ženklas – Taurapilis 2 km. Už 900 m nuo asfaltuoto kelio žvyrkelis daro staigų posūkį į dešinę. Toliau beveik visas 900 m ilgio ruožas eina nuokalnėn, kol atveda į sankryžą. Sankryžoje stovi dar viena nuoroda į Taurapilį. Joje sukite kairėn. Sankryžoje pasukus į kairę iki Taurapilio papėdės lieka apie 200 m. Nuo Taurapilio tuo pačiu keliu grįžkite 1,1 km iki staigaus posūkio į kairę. Čia dešinėn šiaurės vakarų kryptimi atsišakoja lauko keliukas. Juo keliaujant už maždaug 1 km bus dar viena sankryža, kurioje reikia sukti dešinėn. Vakarų kryptimi nukeliavę dar apie 1 km pravažiuosite kairėje pusėje esančią kaimo turizmo sodybą ir Tauragnų piliakalnį. Dar už 0,5 km pasieksite asfaltą. Išvažiavę į asfaltuotą kelią sukite dešinėn, už 600 m sankryžoje – dar kartą dešinėn. Pravažiavę sąsmauką tarp ežerų kilkite į kalną ir įvažiuosite į Tauragnų miestelį. 

Tauragnai – Daunoriai. Pakilę į kalvą Tauragnų miestelio sankryžoje sukite į dešinę Daunorių link. Už 1 km asfalto danga baigiasi. Žvyrkeliu nuvažiavus apie 4,5 km kelio ženklas rodo, kad kairėje miške už 200 m stūkso akmuo Mokas. Dar už 1,5 km pravažiuosite Šeimaties kaimą. Nuo jo už 2,5 km pasieksite sankryžą, joje sukite dešinėn į Daunorius. 

Daunoriai – Vaišniūnai. Privažiavę kaimą sukitę į dešinę. Kaime galite apžiūrėti bažnyčią. Privažiavę dar vieną trišalę sankryžą vėl sukite į dešinę. Keliaukite žvyrkeliu maždaug 5,5 km. Ties Vaišnoriškės kaimu kelias šakojasi. Kaimas yra kairiau, kitoje upės pusėje. Apžiūrėję kaimą grįžkite atgal, sankryžoje laikykitės kairės pusės. Už 1,5 km pateksite į etnografinį Strazdų kaimą. Už Strazdų kaimo bus tiltas per Būkos upę. Maždaug už 200 m nuo tilto yra sankryža, joje sukite į dešinę, Šuminų link. Kaime privažiuosite sankryžą, sukite į kairę. Toliau keliui šakojantis laikykitės dešinės. Maždaug už 3 km nuo Šuminų privažiuosite asfaltą. Sankryžoje sukite į kairę. Už 600 m atsidursite Vaišniūnuose.

Vaišniūnai – Palūšė. Pravažiavę kaimą sukite į dešinę, Ignalinos link. Nuo kryžkelės nuvažiavus apie 4,6 km miškas baigiasi. Dešinėn pamiške veda nedidelis asfaltuotas keliukas. Juo pavažiavę apie 0,5 km pasieksite Gaveikėnų malūną. Nuo malūno važiuokite tiesiai per Gaveikėnų kaimą. Kaimo gale, kur asfaltuotas kelias daro staigų posūkį kairėn, važiuokite tiesiai. Dešinėje prasideda miškas, kairėje – fermos pastatai. Už 0,5 km kairėje bus proskyna. Iškart už jos į kairę atsišakoja miško keliukas, į kurį ir reikia pasukti. Pavažiavę miško keliuku apie 0,5 km išvažiuosite į asfaltuotą kelią. Sukite kairėn. Už 300 m į dešinę atsišakoja miško keliukas, kuriuo ir reikia važiuoti. Už 300 m keliukas atsiremia į asfaltuotą kelią. Kirtę kelią iškart sukite dešinėn į dviračių taką. Asfaltuotas dviračių takas eina mišku lygiagrečiai su pagrindiniu keliu ir baigiasi Palūšėje.

Maršruto pradžia.
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.4 km
Šakarvos II pilkapiai
 Pilkapynas įrengtas netoli protakos tarp Šakarvų ir Žeimenų ežerų. Jame yra apie 40 pilkapių. Sampilų skersmuo – 8–15 m, aukštis – iki 1 m. Pilkapynas naudotas IX–XII a.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.1 km
Kaukiškės aikštelė
 Trumpalaikio atokvėpio vieta keliaujantiems automobiliu, autobusu ar kita kelių transporto priemone. Nuo aikštelės atsiveria graži Lūšykščio ir Lūšių ežerų panorama. Esant palankioms oro sąlygoms iš čia galima pamatyti netgi Palūšės bažnyčią. Sutvarkytoje aikštelėje įrengti suolai ir stalai atsikvėpti ir užkąsti. Atvykstančius pasitinka Ignalinos krašto tautodailininkų Jono Grundos ir Raimundo Žievio skulptūra „Kelininkas“.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.4 km
Antalksnės skulptūrų ansamblis
 Antalksnės skulptūrų kalnelis „Dievas yra“– tai trijų menininkų projektas Antalksnės kaimo bendruomenei ir lankytojams. 2007 metais buvo pastatytas trijų skulptūrų ansamblis: giedantis gaidys, Kristaus kančia ir žydinčios kopėčios.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 2.8 km
Salų etnoarchitektūrinio kaimo sodyba
 Tai regioninis Lietuvos liaudies buities muziejaus veikiantis padalinys pagal ekomuziejaus modelį. Tokio muziejaus tikslas – skatinti vietos bendruomenių gerovę ir darnią plėtrą, todėl jo veikla pirmiausia yra grįsta vietos gyventojų dalyvavimu. Išskirtinis etnoarchitektūrinės sodybos-muziejaus Salų II kaime bruožas –  autentiškai atkurta ir interpretuojama tradicinė buitis ir pristatoma daugiafunkcė ūkinė veikla.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.8 km
Ladakalnis
 Legendomis apipintas Ladakalnis – tai žinomiausia apžvalgos vieta Aukštaitijos nacionaliniame parke. Kalnas virš jūros lygio iškilęs 176 metrus ir yra Šiliniškių gūbrio kalvų grandinės dalis. Nuo Ladakalnio atsiveria nuostabi panorama: matosi net 6 ežerai. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamos aukos baltų deivei Ladai – didžiajai Motinai, viso pasaulio gimdytojai. Ladakalnis paskelbtas geomorfologiniu gamtos paminklu.
Trukmė: 25 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 850 m
Ginučių ir Papiliakalnės piliakalniai
 IX–XII a. archeologijos paminklas, įrengtas ir naudotas gynybai jau I mūsų eros tūkstantmetyje. Piliakalnių kompleksas įrengtas aukšto, masyvaus, pailgo Šiliniškių gūbrio vidurinėje dalyje. Čia  XIII–XV a. stovėjusi garsioji Linkmenų pilis, H.Vartbergės aprašyta dar 1373 m. Spėjama, kad XIII a. pilį valdė Mindaugo seserėnas Lengvenis. Ant piliakalnio stovi paminklinis akmuo, bylojantis, kad prieš karą čia lankėsi prezidentas Antanas Smetona.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 2.3 km
Ginučių vandens malūnas
Ginučių vandens malūnas saugomas valstybės kaip XIX a. technikos paminklas. Šiaurinėje pastato dalyje įrengta muziejinė malūno ekspozicija, o pietinėje dalyje – dviviečiai svečių kambariai su patogumais. Juose gali apsistoti iki 8 asmenų. Dviviečio kambario kaina parai – 35 €. Jaukioje virtuvėje patiems galima pasigaminti maistą arba pietauti vasarą Ginučių kaime veikiančiose kavinėse. Malūne įrengta sauna, kur pasikaitinus atvėsti galima Srovės upėje ar po kriokliu. Norintys geriau pažinti parko ežerus ar pažvejoti, gali vietoje išsinuomoti valtis. Už paslaugas galima atsiskaityti...
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 2 km
Šiliniškių apžvalgos bokštas
 2004 metais ant Šiliniškių gūbrio buvo pastatytas 60 m aukščio telekomunikacijų bokštas. 30 m aukštyje buvo įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios galima apžvelgti maždaug 280 laipsnių panoramą.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4 km
Kirdeikiai
 Kirdeikiai – kaimas vakariniame parko pakraštyje. Gyvenvietės daugiafunkciame centre įsikūrusi biblioteka, kurioje rengiamos kilnojamos parodos. Yra muziejinė ekspozicija, kurioje galima susipažinti su vietos šviesuoliais, pamatyti tradicinių buties rakandų. Kirdeikiuose stovi eklektinės architektūros šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčia, pastatyta ir įšventinta 1927 m. Prie bažnyčios Pakaso ežero pakrantėje įrengtas medinių skulptūrų takas.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 3.3 km
Pakaso vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. Jo pastatas dviaukštis, pirmas aukštas ir cokolis sumūryti iš akmenų, antras aukštas medinis, apkaltas stačiomis lentomis.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1 km
Bitininkystės muziejus
Sveiki, suradę mus girių glūdumoje, Stripeikiuose. Kaime, kurio šimtmečius skaičiuojančią praeitį liudija XIV amžiaus kronikos, kuriame žmonės nuo seno draugauja su bitėmis, kopinėja medų, renka vašką. Čia 1984 metais buvo įkurtas Senovinės bitininkystės muziejus. Jo sumanytojas šviesaus atminimo Bronislovas Kazlas nuo vaikystės svajojo skleisti žinią, kad visa, kas gyva, yra šventa, visa tarpusavyje siejasi, ir šiais ryšiais skleidžiasi gyvybė. Štai bitė, mažas vabzdys, skraido tarp žiedų, renka sau maistą ir kartu išnešioja vaisingas augalų žinutes, dėl kurių jie...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 40 min. Atstumas: 9 km
Taurapilio piliakalnis
 Taurapilio piliakalnis stūkso ant pietinio Tauragnų ežero kranto. Prie jo šliejasi to paties vardo kaimelis. Iš trijų pusių piliakalnį saugo vandenys, o iš ketvirtosios pusės seniau saugojo specialūs gynybiniai įrenginiai. Seni žmonės pasakoja, kad kitados kalno viršūnėje augęs storas ąžuolas, jo šovoje gyvenęs vaidila, vaidilutės kūrenusios ugnį. Įvedus krikščionybę, jo viršūnėje buvusi pastatyta bažnyčia, tačiau po kiek laiko išnykusi ir dabar esanti kalno viduje. Legenda byloja, kad kartą vienas drąsuolis atidžiau pažvelgęs į tą duobę ir pamatęs kalno gelmėse...
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 3.1 km
Tauragnų piliakalnis
 Piliakalnis įrengtas pietiniame Tauragno ežero krante, palei jo rytinį šlaitą teka Šventės upelis. Nuo gretimų pievų piliakalnį saugo pelkėta dauba, statūs šlaitai ir pylimai. Piliakalnis naudotas II tūkstantmečio po Kristaus pradžioje. Šaltiniai teigia, jog iki XX a. vidurio ant Tauragnų piliakalnio buvo švenčiamos Joninės: prie kalno buvo kuriami laužai, jaunimas prie laužo šokdavo, žaisdavo, eidavo ieškoti paparčio žiedo.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.1 km
Tauragnų krašto muziejus
 Nuolatinė muziejaus ekspozicija supažindina lankytojus su Tauragnų krašto praeitimi nuo 1261 m. iki nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. Ekspozicijoje pristatomi žymiausi krašto kultūros veikėjai, tremtiniai, kovotojai už Lietuvos laisvę. Šalia nuolatinės ekspozicijos muziejuje rengiamos parodos: tautodailės, fotografijų, tapybos, grafikos ir kt. Darbo laikas:  antradieniais–šeštadieniais nuo 11 iki 15 val. Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena, lankytojai neaptarnaujami.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 25 min. Atstumas: 6 km
Akmuo Mokas
 Tauragnų apylinkėje prie Šeimaties kaimo stūkso akmuo, lankytojus stebinantis savo dydžiu. Šį akmenį žmonės vadina Moku. Šalimais guli mažesnis akmuo – Mokiukas. Legenda byloja, kad tai suakmenėjusi Mokų šeima. Iš tikrųjų šiuos akmenis į Lietuvą maždaug prieš 50 tūkst. metų iš Skandinavijos atitempė ledynas.   Akmenys Mokas ir Mokiukas yra vienintelis Aukštaitijos nacionaliniame parke esantis geologinis gamtos paminklas, kartu ir valstybės saugomas mitologinis kultūros paveldo objektas.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.2 km
Daunorių švč. Jėzaus Širdies parapijos bažnyčia
 Istorija pasakoja, jog 82-ejų metų itin pamaldus kaimo ūkininkas Justinas Vitkauskas 1925 m. būsimiems maldos namams dovanojo 39 su trupučiu ha žemės. 1933–1934 m. pastatyta dabartinė medinė bažnyčia – liaudies architektūros formų, stačiakampio plano, vienabokštė, modernaus stiliaus. Bažnyčios interjeras įrengtas 1935 m. Pagrindinis altorius – Lietuvoje retas art deco stilistikos su ankstyvosios kūrybos lietuvių skulptoriaus Bernardo Bučo skulptūra „Jėzaus širdis“. Bažnyčios šventoriuje stovi 2000 m. atidengtas dr. Romualdo Šimkūno stogastulpis, skirtas žuvusiems partizanams...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 3.4 km
„Ineigos“ stovyklavietė
 Stovyklavietėje prie Būkos upės rasite informacinius stendus, pavėsines, miško baldus, laužavietes, šiukšliadėžes, lauko tualetus. „Ineigos“ stovyklavietė yra nemokama, joje gali nakvoti visi norintys.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 2 km
Etnografiniai kaimai: Vaišnoriškė
 Šios gyvenvietės įsikūrimą lėmė savotiška tuometinė jos geografinė padėtis. Per kaimą ėjo senasis Tauragnų – Braslavo vieškelis. Ten, kur vieškelis kerta Būkos upę, dešiniajame krante stovėjo sena smuklė, minima jau 1765 m. Pirmoji gyvenamoji sodyba čia įsikūrė 1830 m., vėliau išaugo dar keturios. Kompaktiškos sodybos išdėstytos Būkos upelio kairiajame krante.
Trukmė: 10 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.7 km
Etnografiniai kaimai: Strazdai
 Manoma, kad Strazdai pirmą kartą paminėti Breslaujos dekano bažnyčių vizitacijos knygoje 1783 m. Balošekulio vardu. 1798 m. Ažvinčių dvaro inventoriuje jau aprašyta gausi miško sargo Jurgio Strazdo šeima. Šios pareigos buvo perduodamos iš kartos į kartą, o kaimelis gavo dabartinį pavadinimą. Apylinkėje kaimas garsėjo savo klojimo teatru. Vienu metu tai buvo netgi savotiškas „kultūros centras“.  Strazdų kaime 1951 m. balandžio 11 d. žuvo 7 Vytauto apygardos „Lokio“ rinktinės partizanai, vadovaujami Balio Vaičėno-Liubarto. Jiems atminti Strazdų...
Trukmė: 10 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.3 km
Etnografiniai kaimai: Šuminai
Istoriniuose šaltiniuose Šuminai pirmą kartą paminėti 1784 m. Pabaluošės vardu. Spėjama, kad pirmoji sodyba čia atsirado daug anksčiau, nes kaimas dar 1554 m. priklausė Ažvinčių dvarui. Dar kaimas vadintas Užbaluošiu, Smalaiškėmis, Smalgiškėmis. Vėliau kaimą imta vadinti jau pagal jame gyvenusių šeimų pavardę. Kaime auga apie 200–300 m. senumo pušis, daugybė klevų, todėl kaimas ypač gražus rudenį. Šuminų kaimelis įžymus dar ir tuo, kad jame 1972 m. buvo filmuojamas garsusis filmas apie Tadą Blindą.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 45 min. Atstumas: 11 km
Gaveikėnų vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. antrojoje pusėje. Malūno pastatas vieno aukšto, su rūsiu ir pastogės patalpomis. Jame išliko dalis senosios malūno įrangos. Nuo 2007 m. malūno pastatas priklauso Vilniaus archivyskupijai.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 3.4 km
Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
 Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį arba „įžiebdami“ signalinę ugnį. Lankytojų centro darbo laikas: spalio–balandžio mėn....
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti