Mažasis dviračių žiedas (D2)

Mažasis dviračių žiedas (D2)

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 37 km Maršruto trukmė: 9 val.
Asfaltas: 15% Žvyrkelis: 70% Miško kelias: 15%

Populiariausias turistinis maršrutas adaptuotas dviratininkams. Maršrutas sudarytas taip, kad būtų kiek įmanoma išvengta itin intensyvaus eismo kelių ir, ten kur yra kelios alternatyvos, buvo pasirenkami įdomesni keliai. Maršrutas veda per pačias vaizdingiausias parko vietoves, aplanko įdomiausius lankytinus objektus: Ladakalnį, Ginučių ir Papiliakalnės piliakalnius, Šiliniškių apžvalgos bokštą, Salų II etnografinį kaimą, Ginučių vandens malūną, Medžiukalnio šaltinį ir kt.

Žiedinis 5–7 val. dviračių maršrutas, prasidedantis Palūšėje.

Palūšė – Antalksnė. Maršruto pradžia prie Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Nuo stovėjimo aikštelės važiuokite į kairę. Pravažiavę parduotuvę sukite į dešinę. Pašakarvio gatvėje asfalto danga netrukus baigiasi. Žvyrkeliu važiuokite apie 2,5 km. Ties Šilinės kaimu kelias daro staigų posūkį į kairę. Ties pamiške žvyrkelis pereina į miško keliuką. Važiuokite juo iki „Šakarvos“ stovyklavietės. Važiuokite toliau ir už 50 m atsiremsite į asfaltą. Sukite į dešinę, važiuokite į Šakarvos kaimą. Netrukus privažiuosite sankryžą, joje sukite į dešinę, Kirdeikių link. Už 4,3 km Kaukiškėje prie kelio yra atokvėpio aikštelė. Už 1,5 km nuo Kaukiškės sankryžoje sukite dešinėn į Antalksnės kaimą. Ties sankryža ant kalvos stovi trys skulptūros. Maždaug už 0,5 km privažiuosite Antalksnę.

Antalksnė – Ginučiai. Kaimo sankryžoje sukite į dešinę. Dar už 250 m pasukite į kairę ir važiuokite Salų kaimo link. Privažiavę sankryžą sukite į kairę ir važiuokite Salų II kaimo link. Kaimo pradžioje pravažiavę dešinėje kelio pusėje stovintį kluoną sukite į dešinę ir važiuokite iki trišalės sankryžos, esančios prie Linkmeno ežero. Pasukite į kairę ir pravažiavę ežerų protaką pasieksite Ladakalnį. Nuo jo leiskitės žemyn tokiu pat takeliu, Ginučių piliakalnio link, šiaurės kryptimi. Privažiavę asfaltą sukite į dešinę. Už 700 m Ginučių piliakalnio papėdėje įrengta atokvėpio aikštelė. Iš čia esančio automobilių stovėjimo aikštelės  į šiaurės vakarus veda lauko keliukas. Už maždaug 400 m jis atsiremia į kitą keliuką. Sukite į dešinę ir maždaug už 500 m privažiavę asfaltuotą kelią sukite kairėn. Už 0,5 km privažiuosite Šiliniškių apžvalgos bokštą. Nuo čia grįžkite atgal į Ginučių kaimą ir važiuokite pagrindiniu keliu iki Ginučių vandens malūno.

Ginučiai – Vaišniūnai. Nuo Ginučių malūno iki Trainiškio kaimo kelias 4 km vingiuoja pro Joskučio ežerą ir vaizdingomis Baluošo pakrantėmis. Trainiškio kaime galite aplankyti jau nugriuvusį, bet vis tiek įspūdingą Trainiškio ąžuolą. Toliau važiuokite pagrindiniu keliu iki Vaišniūnų kaimo.

Vaišniūnai – Palūšė. Pravažiavę kaimą sukite į dešinę, Ignalinos link. Nuo kryžkelės nuvažiavus apie 4,6 km miškas baigiasi. Dešinėn pamiške veda nedidelis asfaltuotas keliukas. Juo pavažiavę apie 0,5 km pasieksite Gaveikėnų malūną. Nuo malūno važiuokite tiesiai per Gaveikėnų kaimą. Kaimo gale, kur asfaltuotas kelias daro staigų posūkį kairėn, važiuokite tiesiai. Dešinėje prasideda miškas, kairėje – fermos pastatai. Už 0,5 km kairėje bus proskyna. Iškart už jos į kairę atsišakoja miško keliukas, į kurį ir reikia pasukti. Pavažiavę miško keliuku apie 0,5 km išvažiuosite į asfaltuotą kelią. Sukite kairėn. Už 300 m į dešinę atsišakoja miško keliukas, kuriuo ir reikia važiuoti. Už 300 m keliukas atsiremia į asfaltuotą kelią. Kirtę kelią iškart sukite dešinėn į dviračių taką. Asfaltuotas dviračių takas eina mišku lygiagrečiai su pagrindiniu keliu ir baigiasi Palūšėje.

Maršruto pradžia. Paminklas kompozitoriui Mikui Petrauskui
 Palūšėje gimė pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ kūrėjas, kompozitorius Mikas Petrauskas. Matyt, jo tėvas, tuomet vargonavęs Palūšės bažnyčioje, pasėjo sūnaus sieloje pomėgį stebuklingiems muzikos garsams, o motina, pati gimusi šiose apylinkėse, išmokė pajusti gamtos grožį. Mikas apie muziką šneka kaip apie mylimąją: „Muzika paguodžia nelaimėje, muzika duoda patvarą žygiuose ir pasiryžimą, muzika suteikia smegenims gerą poilsį po nuovargio, sustiprina ir atnaujina mintis“. Palūšėje 1973 m., minint kompozitoriaus 100-ąsias gimimo metines, M.Petrauskui...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
 Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį arba „įžiebdami“ signalinę ugnį. Lankytojų centro darbo laikas: spalio–balandžio mėn....
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Palūšės šv. Juozapo parapinė bažnyčia
 Palūšės bažnyčia, pastatyta 1750 m., kartu su varpine, koplytėle bei medine tvora, juosiančia šventorių, sudaro vieną gražiausių ir seniausių medinės architektūros ansamblių Lietuvoje. Pastatyti bažnyčią iš tėvų paveldėtoje žemėje sumanė kunigas Juozapas Baziliauskas. Aštuonkampė varpinė, primenanti lietuvių senovinių medinių pilių sargybos bokštą, yra vienintelė tokia Lietuvoje.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Pilkapio ekspozicija ir akmens amžiaus būstas
 Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje gausu senovinių, pilkapiais vadinamų kapaviečių. Įrengiant šią ekspoziciją remtasi vieno iš jų radiniais. Maketas vaizduoja žalvario amžiaus (V–VI a.) kapavietę. Greta stovi akmens amžiaus būsto rekonstrukcija pagal Kretuono apylinkių archeologinius radinius. Būtent Kretuono apylinkėse aptiktos gyvenvietės laikomos seniausiomis Lietuvoje.  Ekspozicijas galima aplankyti su parko gidu. Pristatymo kaina grupėms iki 20 žmonių – 10 € arba 1 € asmeniui, kai grupė didesnė nei 20 žmonių.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.4 km
Šakarvos II pilkapiai
 Pilkapynas įrengtas netoli protakos tarp Šakarvų ir Žeimenų ežerų. Jame yra apie 40 pilkapių. Sampilų skersmuo – 8–15 m, aukštis – iki 1 m. Pilkapynas naudotas IX–XII a.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.1 km
Kaukiškės aikštelė
 Trumpalaikio atokvėpio vieta keliaujantiems automobiliu, autobusu ar kita kelių transporto priemone. Nuo aikštelės atsiveria graži Lūšykščio ir Lūšių ežerų panorama. Esant palankioms oro sąlygoms iš čia galima pamatyti netgi Palūšės bažnyčią. Sutvarkytoje aikštelėje įrengti suolai ir stalai atsikvėpti ir užkąsti. Atvykstančius pasitinka Ignalinos krašto tautodailininkų Jono Grundos ir Raimundo Žievio skulptūra „Kelininkas“.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.3 km
Salų etnoarchitektūrinio kaimo sodyba
 Tai regioninis Lietuvos liaudies buities muziejaus veikiantis padalinys pagal ekomuziejaus modelį. Tokio muziejaus tikslas – skatinti vietos bendruomenių gerovę ir darnią plėtrą, todėl jo veikla pirmiausia yra grįsta vietos gyventojų dalyvavimu. Išskirtinis etnoarchitektūrinės sodybos-muziejaus Salų II kaime bruožas –  autentiškai atkurta ir interpretuojama tradicinė buitis ir pristatoma daugiafunkcė ūkinė veikla.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.8 km
Ladakalnis
 Legendomis apipintas Ladakalnis – tai žinomiausia apžvalgos vieta Aukštaitijos nacionaliniame parke. Kalnas virš jūros lygio iškilęs 176 metrus ir yra Šiliniškių gūbrio kalvų grandinės dalis. Nuo Ladakalnio atsiveria nuostabi panorama: matosi net 6 ežerai. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamos aukos baltų deivei Ladai – didžiajai Motinai, viso pasaulio gimdytojai. Ladakalnis paskelbtas geomorfologiniu gamtos paminklu.
Trukmė: 25 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 850 m
Ginučių ir Papiliakalnės piliakalniai
 IX–XII a. archeologijos paminklas, įrengtas ir naudotas gynybai jau I mūsų eros tūkstantmetyje. Piliakalnių kompleksas įrengtas aukšto, masyvaus, pailgo Šiliniškių gūbrio vidurinėje dalyje. Čia  XIII–XV a. stovėjusi garsioji Linkmenų pilis, H.Vartbergės aprašyta dar 1373 m. Spėjama, kad XIII a. pilį valdė Mindaugo seserėnas Lengvenis. Ant piliakalnio stovi paminklinis akmuo, bylojantis, kad prieš karą čia lankėsi prezidentas Antanas Smetona.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.5 km
Šiliniškių apžvalgos bokštas
 2004 metais ant Šiliniškių gūbrio buvo pastatytas 60 m aukščio telekomunikacijų bokštas. 30 m aukštyje buvo įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios galima apžvelgti maždaug 280 laipsnių panoramą.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.9 km
Ginučių vandens malūnas
 Vienintelis iš šešių (Minčios, Ginučių, Pakretuonės, Pakaso, Gaveikėnų ir Brukninės) parke esančių vandens malūnų, išsaugojęs autentišką įrangą, yra Ginučių vandens malūnas. Jis veikė iki 1968 m. Jame ne tik miltus malė – metalinės turbinos sukimosi jėgą Ginučių kaimo gyventojai naudojo ir elektros gamybai. 1978 m. parko administracija restauravo malūną: perstatė sienas ir perdengė stogą. Ekspozicija antrame aukšte pasakoja apie duonos kelionę, o buvusiuose malūnininko apartamentuose įrengti poilsiautojams skirti kambariai, kuriuose dažnai apsilanko pats Ginučių malūno velnias....
Trukmė: 25 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 15 min. Atstumas: 3.8 km
Trainiškio ąžuolas
 Trainiškio ąžuolas augo ant Baluošo ežero kranto įsikūrusiame Trainiškio kaimelyje. Specialistų manymu, jam galėjo būti 700–800 metų. Kamieno apimtis – 6,1 m, aukštis – 23 m. Trainiškio ąžuolas minė laikus, kai Lietuvoje ošė šventų ąžuolų giraitės. Deja, 2016 m. spalį ažuolą nulaužė vėtra. 2017 metų pavasarį greta senolio kelmo pasodintas jaunas ąžuoliukas, išaugintas Kėdainių miškų urėdijos medelyne iš įskiepyto Trainiškio ąžuolo ūglio.  
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.8 km
Medžiukalnio šaltinis
 Medžiukalnio šaltinis trykšta išties su didele energija, nes į žemės paviršių jis prasimuša beveik pačioje kalvos viršūnėje. Šį šaltinį vietiniai žinojo nuo seno. Jie pasakoja, jog užtekdavę išgerti vieną stiklinę ir visą dieną nejausdavai nei troškulio, nei alkio. Versmė yra maždaug 160 m virš jūros lygio, o vandens lygis artimiausiame Dringio ežere – tik 138,5 m virš jūros lygio.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: 35 min. Atstumas: 8 km
Gaveikėnų vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. antrojoje pusėje. Malūno pastatas vieno aukšto, su rūsiu ir pastogės patalpomis. Jame išliko dalis senosios malūno įrangos. Nuo 2007 m. malūno pastatas priklauso Vilniaus archivyskupijai.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: 20 min. Atstumas: 4.5 km