Nebe naujiena, jog bene kiekviena įstaiga savo tiesiogines veiklas papildo įvairiais projektais, skirtais išplėsti galimybes, įgalinti nuveikti daugiau. Idėjos tokiems projektams gimsta dažnai, tačiau norint jas materializuoti, reikia sutelkti nemažai resursų, patirčių, suburti pajėgią komandą. Pastarasis uždavinys užima svarbią vietą ir direkcijos jau pradėtame įgyvendinti projekte “Green Stories”. Numatytos įvairios partnerių darbuotojų tobulinimosi veiklos, kurios, tikimasi, bus naudingos ne tik projekto metu, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje, vykdant įstaigų veiklas gamtosauginio švietimo, bioįvairovės išsaugojimo srityse.
Pirmoji tokių veiklų – tarptautiniai projekto partnerių mokymai, vykę praeitą savaitę Paryžiuje. Kartu su Daugpilio universiteto atstovais 2024 m. gegužės mėnesį lankėme geriausius sodų pavyzdžius mieste: Floral de Paris ir Bagatelle parkus, Nacionalinio natūraliosios istorijos muziejaus botanikos sodą ir oranžeriją, Versalio sodus ir Marijos Antuanetės kaimelį, Monmartro vynuogyną, Clichy-Batignolles – Martino Liuterio Kingo parką, Klodo Monė Živerni sodą.
Susitikimų metu išklausėme ne vieną pristatymą apie objektuose vykdomas įvairias edukacines, švietėjiškas, mokslines veiklas, skirtas gerinti visuomenės, ypač moksleivių žinias apie bioįvairovės svarbą, įgyta įvairiapusių patirčių, kurios pravers kuriant edukacinį turinį mūsų projekte.
Versalio soduose ypač gausu edukacijų įvairaus amžiaus vaikams net nuo 6 mėn. amžiaus, taip pat jautrioms socialinėms grupėms. Veiklos apima sensorines patirtis, eksperimentus, žaidimus, muzikinius užsiėmimus, kurie skirti padidinti suvokimą apie sodų, augalų, natūraliosios gamtos svarbą mūsų aplinkoje. Taip pat dalyvavome piešimo, kvapų edukacijose, kuomet gamtos stebėjimas derinamas su kūrybinėmis veiklomis, užsiėmimų metu siekiama supažindinti su augalų savybėmis, sužadinti lankytojų pojūčius per spalvas, kvapus, ugdyti sensorinius gebėjimus, perteikti įgytas patirtis ir pojūčius kūrybinėse veiklose, pvz.: piešiant.
Vertingi buvo soduose atliekamų mokslinių tyrimų pristatymai. Nacionalinio natūraliosios istorijos muziejaus botanikos sode viduryje Paryžiaus sukurtos natūralaus miško sąlygos, kur stebima, kaip adaptuojasi laukiniai augalai miesto sąlygomis. Atkurtas net natūralus miško dirvožemis, paklotė, pergabenant ją iš natūralios aplinkos. Taip pat pristatytas tyrimas, kuris pasitelkiamas studentų programose, siekiant parodyti, kaip ta pati rūšis evoliucionavo skirtingose Žemės vietose, atskleisti tos pačios rūšies augalų prisitaikymą ir pokyčius.
Parc Floral de Paris, kuris yra kompleksinio Paryžiaus botanikos sodo dalis, nuolat atlieka įvairius mokslinius tyrimus dėl augalų adaptacijos, evoliucijos ir pan. Per keletos valandų vizitą pristatyti keli jų.
Maloniai nustebino vidury Parc Floral de Paris išvystos trispalvės. Susitikime dalyvavęs parko sėklų banko vadovas Vincent Lipa papasakojo, jog įstaiga kartu su Lietuvos botankos sodais įgyvendino projektą, kurio metu keistasi augalų sėklomis, o prie šiuo metu žaliuojančių sodinukų nurodyta jų kilmė. Tiesa, kitų valstybių vėliavėlių nematėme.
Parko viduje taip pat įkurta biblioteka, kaupianti medžiagą apie bioįvairovę mieste. Čia saugoma ~10 000 knygų suaugusiems ir ~3000 vaikams. Dalintasi patirtimi apie leidybą bioįvairovės tema, kas aktualu ir mūsų projektui, kurio metu suplanuota išleisti 4 leidinius apie retus ir istorinius augalus. Biblioteka taip pat organizuoja įvairias švietėjiškas veiklas, pvz. kursai žaliųjų erdvių prižiūrėtojams, edukacijos vaikams, kaip atpažinti paukščius, augalus, įkurti sodelį ar skruzdėlyną mieste. Parc Floral de Paris – ne tik nuostabus savo įvairove pavyzdinis parkas. Tai puikus organizacijos pavyzdys, kuri geba apjungti ir aktyviai bei sėkmingai palaikyti kompleksą skirtingų veiklų, skirtų vieningam tikslui – biologinės įvairovės gerinimui.
Mokymų metu vykusiuose susitikimuose dalyviai taip pat turėjo galimybę bendrauti ir užmegzti profesinius santykius su botanikos, bioįvairovės sričių atstovais, vyr. sodininkais, miesto parkų gidais. Savo patirtimis ir pristatymais aktualiomis temomis dalijosi jau minėtas Paryžiaus botanikos sodo sėklų banko vadovas Vincent Lipa, taip pat susitikimą suorganizavęs Paryžiaus merijos atstovas, miesto Žaliųjų erdvių ir aplinkos direkcijos vedėjas, Vincent Lysiak, Nacionalinio natūraliosios istorijos muziejaus Europos, tarptautinių ir užsienio ryšių direktorius Denis Duclos ir kultūrinių veiklų skyriaus vadovė Fabienne Stosic, Botanikos sodo direktorė Isabelle Glais ir vyr. sodininkė Noëlle Parisi, Versalio projektų skyriaus vedėja Astrid Brandt-Grau ir kultūrinių renginių skyriaus vedėja Coralie Berlivet ir kt.
Apie visus lankytus objektus galima daryti bendrą išvadą – visi jie stovi ant trijų laikančių kolonų: mokslinių, kultūrinių ir švietėjiškų veiklų visuomenei. Visų įstaigų tikslai nukreipti didinti visuomenės išprusimą apie bioįvairovės svarbą, skatinti susidomėjimą gamta, stiprinti žmogaus santykį su ja, o tuo pačiu lygiagrečiai vykdyti svarbias mokslinių tyrimų, mokymosi ir ekspertines veiklas. Labai panašiu pagrindu vystomas ir mūsų projektas “Green Stories”.
Dar labai svarbios parsivežtos patirtys ir pamokos apie balansą ir dermę tarp miesto ir laukinių augalų, kaip natūralistiniai, bioįvairovei palankūs želdynai gali klestėti urbanizuotose teritorijose ir teikti keleriopas naudas: gamtosauginę, švietėjišką bei socialinę-visuomeninę.
Įgytas žinias tikimės efektyviai panaudoti įrengiant istorinių augalų ekspozicijas Palūšėje, pritaikyti rengiant edukacinius paketus, bendraujant su tikslinėmis grupėmis. Kaip visuomet, naujos pažintys ir patirčių pasidalijimas, inspiruoja naujas idėjas. Ne išimtis ir šis kartas – jau turime ateities planų naujiems projektams, kurie prisidės prie esamų tęstinumo ir plėtros, taip užtikrinant vykdomų veiklų tvarumą.
Mokymų programą individualiai sukūrė ir įgyvendino Giedrė Cibulskaitė-Veršinskienė, turinti didelę patirtį bendradarbiaujant su Prancūzijos švietimo, kultūros ministerija, suaugusiųjų tęstinio mokymo įstaigomis, universitetais, švietimo centrais, tarptautinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, muziejais.
Projektas “Green Stories. Society education and raising public awareness on the importance of flora to humanity” (Nr. LL-00188) įgyvendinamas pagal 2021–2027 m. Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą.